Cesty necesty

Už ako malá som pomerne dosť cestovala, či už to bolo v rámci Československa alebo v lete k moru do vtedajšej Juhoslávie. Neskôr. keď sa po revolúcii otvorili hranice aj do tzv. západného sveta, som s mamou a/alebo tatom začala brúsiť aj po iných krajinách. Mojim snom bolo od malička navštíviť Indiu, čo sa mi podarilo v r. 2002, ale okrem toho mi bolo umožnené vidieť aj iné viac, či menej exotické krajiny, za čo som nesmierne vďačná. Pomerne často sme s tatom v lete chodili do Talianska, s mamou sme boli napr. v Tunise, Francúzsku, Španielsku, Švajčiartsku, či Nemecku. Keďže sa moja najlepšia kamarátka v r. 1998 vydávala a ja som jej bola svedkom na svadbe, no a keďže sa tá svadba konala v Južnej Amerike, videla som aj nejakú tú časť Peru. A s kamoškami a koešgyňami z práce som bola v Írsku, konkrétne v meste Cork. Doteraz dosť dobre nechápem ako je možné, že mi nevadí cestovať lietadlom, pretože mám strach z výšok, no na moje počudovanie v lietadle tento pocit strachu nemám, dokonca sa vždy trepem k okienku. 🙂

Od istého času som prestala cestovať, nie preto, že by ma to prestalo baviť, ale dala som prednosť venovaniu sa mojim 4-nohým členom domácnosti, od ktorých som nechcela chodiť na dlho preč. Som na moje zvieratká dosť precitlivelá, nedávam ich do hotela a málokomu dôverujem v tom, že by sa o ne dokázal postarať podľa mojich predstáv. Keďže som tento rok bola nútená kvôli operácii stráviť prinližne týždeň v nemocnici, bola som nútená ponechať starostlivosť o moje štvornožce na moju mamu. Možno to nebola starostlivosť podľa mojich predstáv, ale všetci zúčastnení, a to vrátane mňa, to v zdraví prežili. Momentálne preto viem, že keby som chcela cestovať, hoci aj do zahraničia, tak by to bolo možné. Zatiaľ však zrejme budem dávať prednosť objavovaniu Slovenska, pretože je tu plno krásnych miest, ktoré vlastne nepoznám, resp. som o nich ani nevedela, a to sa mnohé z nich nachádzajú v blízkom okolí od mesta, kde žijem.

Aspoň jedenkrát za rok navštívte miesto, kde ste ešte nikdy predtým neboli.

Dalajláma

Každé cestovanie má svoje výhody. Ak cestovateľ navštívi lepšie krajiny, môže sa naučiť ako tú svoju zlepšiť. Ak ho osud zavedie do horších, aspoň sa naučí si tu svoju užívať.

Samuel Johnson

Cestovaním zistíte, ako sa každý mýli v názore na iné krajiny.

Aldous Huxley

Počas ciest si bez slov, no neskôr sa staneš rozprávačom.

Ibn Battuta

Cestovanie je veda, ktorá človeka dovedie k sebe samému.

Albert Camus

Kráčaj, kam kráčať máš, kráčaj, kým vládzeš a máš čas, aj keď cestu neponáš, či zdá sa Ti neschodná…

Martina Kováčová 🙂

(verš z jednej mojej básne)

Rodné chodníčky, ktoré som prešla:

Vyhliadkový let – Dubová – Karpaty – Trnava – Senec a späť (29.9.2021)

Piatok na pieskovom vrchu a nie iba tam (21.05.2021)

Čarovná chalúpka pri lese (máj 2021)

Výlet na Červený kameň (10.05.2021)

BA – TN – NR – BA (r. 2012)

A tu som ešte nebola (okrem iného):

Tigrie hniezdo v krajine hrmiaceho draka